Skip to main content

Czasami myślę, że największą trudnością tego pytania, które Jezus zadał Piotrowi, było właśnie: czy miłujesz bardziej niż inni?

Z Ewangelii wg św. Jana: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie bardziej niż oni? Piotr odparł: Tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. 

Czasami myślę, że największą trudnością tego pytania, które Jezus zadał Piotrowi, było właśnie: czy miłujesz bardziej niż inni? I ta pełna pychy odpowiedź Piotra: “Tak, na pewno bardziej niż inni” być może była przyczyną jego upadku. 

Być może, gdyby miał w sobie tyle pokory, albo po prostu realizmu, żeby powiedzieć: “Nie wiem Panie, czy bardziej; chciałbym bardziej, będę próbował bardziej, ale kiedy patrzę na ich miłość i na swoją, to nie wiem, czy potrafię bardziej niż oni”. Gdyby tak powiedział, być może uniknąłby tego grzechu pychy, który go zaprowadził aż do piania koguta. 

Obyśmy my tak nigdy Jezusowi nie odpowiedzieli. Obyśmy umieli Mu odpowiadać szczerze: „Panie, widzę, że wielu wokół mnie kocha Cię bardziej niż ja. Widzę, że moja miłość jest ciągle kulawa, malutka, ułomna. Ale bardzo chcę na tyle, na ile potrafię, bardziej i bardziej kochać. Na swoją małą miarę”. Do zobaczenia jutro.