Skip to main content

Bóg widzi w ukryciu i odda tobie. Dzięki Jezusowi w tym spojrzeniu nie widzimy stróża  prawa, czyhającego na nasze potknięcie, tylko miłosiernego Ojca, który cierpliwie czeka na nasze zwrócenie się ku Niemu i cieszącego się z nawet najdrobniejszych gestów miłości.

Przeczytaj: Mt, 6, 1-6. 16-18

Tweety:

Kiedy dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą jak obłudnicy

Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie

wwu

Rozważanie:

Może wydawać się dziwne, że Jezus poszczącym proponuje namaścić głowę i umyć twarz, a my dziś w kościołach obsypujemy się popiołem. Musimy pilnować, żeby ten znak (jesteśmy cieleśni, więc potrzebujemy znaków) nie był na pokaz. Ma przypomnieć, że stworzył nas Bóg z takiego prochu, i mamy nawrócić się – oczyścić zraniony i przysłoniony przez grzech Boży obraz.

To nie straszenie sądem, tylko wezwanie do wejścia na drogę przebóstwienia i trwania na niej. Temu służą post, jałmużna i inne praktyki ascetyczne. Pamiętajmy o tym w Wielkim Poście, szczególnie przy decydowaniu się na jakieś postanowienia i wyrzeczenia.

Modlitwa:

Panie, chcę się do Ciebie nawrócić. Chcę widzieć w sobie Twoje dziecko, chcę dostrzec w sobie Twoje podobieństwo i uczynić je widocznym dla innych, tak by nic we mnie nikomu nie przysłaniało Ciebie.