Znaki czasu – to wyrażenie zastosowane przez Sobór Watykański II. W dekretach dotyczących Kościoła, liturgii, relacji ze światem przeważało przekonanie iż zbawienie do którego prowadzi nas Bóg ma charakter dynamiczny, jest życiem rozwijającym się, zmieniającym się i wzrastającym w każdym z nas i w każdym pokoleniu.
Także dziś Bóg przemawia do ludzi poprzez znaki czasu – prowadzi nas drogami wiodącymi do zbawienia. Jednak pośród hałasu codzienności, trudno nam usłyszeć Jego głos.
Przeczytaj: Łk 12,54-59
Tweety:
Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie?
I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?
Rozważanie:
W historii Kościoła powtarza się historia biblijna: faryzeusze czytali pisma proroków, ale nie zauważyli że wypełniły się one w Jezusie z Nazaretu – nie zrozumieli wagi nowych czasów.
Wspólnota Kościoła musi zachować równowagę i wrażliwość; szanować dziedzictwo i tradycję, nie przerywając relacji z teraźniejszością i jej problemami.
Nasza wiedza o świecie jest nie porównywalna z żadnym dotychczasowym momentem historii. Poznajemy przyrodę, kosmos i prawa fizyki – jednak wciąż z trudem odkrywamy działanie Boga w naszym życiu.
Nasza nadzieja w posłuszeństwie Duchowi Świętemu – On nas będzie nieustannie pobudzał do drogi jaką przeznacza nam Pan.
Modlitwa:
Wierzę Panie w Twoją obecność i działanie w świecie. Wierzę, że kierujesz wszystkim z miłością i troską.
Niech każdego dnia odkrywam, że jesteś w mojej codzienności – niech Twój Święty Duch wskazuje mi znaki Twojej miłości. Amen.