Skip to main content

Maryja czczona od wieków na Jasnej Górze jest przedstawiona w wizerunku Hodegetrii co oznacza „Tę, która prowadzi”. Jest więc przewodniczką – prowadzi Jezusa do każdego z nas i nas do Jezusa. Jej życie to pełne posłuszeństwo woli Boga, bliskość z Jezusem i serce gotowe by służyć innym. Do takiego życia prowadzi nas Maryja także dziś, chce byśmy weszli na jej drogę i przyjęli Jezusa do swojego życia.

Przeczytaj:

Tweety: J 2,1-11

Zdrowaś Maryjo,
łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.

mnp

Znak w Kanie Galilejskiej rozpięty jest pomiędzy brakiem a pełnią. Już samo wino, jego brak i nadmiar są znakiem bardzo dobrze rozumianym przez wszystkich znających proroctwa Starego Testamentu. Prorocy zapowiadali czasy mesjańskie takim właśnie znakiem – nadmiaru wina.

Sześć kamiennych stągwi jest znakiem braku pełni, brakuje – w symbolice biblijnej – do szczęścia jeszcze jednej. Gdzie ona jest?

Jest nią sam Jezus. On wypełnia sobą każdy brak i sam staje się „stągwią oczyszczenia” – Jego krew obmywa nas z każdego brudu grzechu. W tej stągwi zanurzeni zostaliśmy w chwili naszego chrztu, otrzymaliśmy wszystko w nadmiarze i jest to powodem naszego największego szczęścia.

Modlitwa:

Maryjo prowadź mnie do spotkania z Jezusem, daj mi udział w znakach, które wskażą mi, że To Jezus jest pełnią i szczęściem mojego życia. Przygarnij mnie dziś mocno, przytul jak kochana Mama, chwyć z rękę i zaprowadź do Jezusa. Amen.