Skip to main content

Każdy człowiek jest pod bacznym okiem Boga. Czasami widać to naprawdę namacalnie. W większości jednak przypadków, pomoc przychodzi w zwyczajny, niezbyt widowiskowy sposób.

Przeczytaj: Mt 1,16.18-21.24a

Tweety:
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański

Rozważanie:
Historia św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, pokazuje, że Wszechmogący wie, kiedy zareagować. Potocznie myśli się, że Bóg odpowiada tylko na słowa lub czyny człowieka. Początki życia Jezusa (prenatalne – w brzuchu Maryi) pokazują, że Stwórca może działać jeszcze szybciej, niż dojdzie do realizacji kłębiących się w naszym umyśle zamierzeń.

BoskaOchrona

W Ewangelii wg. św. Mateusza 1,16.18-21.24a słyszymy, że kiedy św. Józef „powziął […] myśl” o potajemnym oddaleniu Maryi, anioł w trakcie najbliższej nocy ukazał Mu się we śnie. Cóż za ekspresowy przepływ informacji! Bóg nie zwleka w ważnych sprawach do ostatniej chwili. Dba o to, by historia zbawienia biegła wyznaczonym torem. Bez agresji, ale stanowczo przekazuje przez swojego posłańca treści, których nie można dostrzec gołym okiem, a przez to błędnie odczytuje się zaistniałą sytuację.

Św. Józef chciał w końcu dla Maryi dobra, tylko nie wiedział, że mimo dobrych intencji, spowodowałby wiele zamieszania w Bożych ścieżkach. Warto w tym wydarzeniu, dopatrzeć się wniosków dla naszego życia duchowego. Szybki odzew Boga jest potwierdzeniem faktu, że Bóg liczy się z naszymi myślami. Zarówno z tymi złymi jak i z tymi dobrymi. Wszechmogący ustosunkowuje się do naszych pokus i stara się powstrzymać nas, byśmy dalej nie staczali się do grzesznej przepaści.

Sam wielokrotnie zauważyłem, że gdy zbliżałem się do grzechu, czułem niezrozumiały opór. Czasami zdarzały się nawet tzw. „złośliwości rzeczy martwych”, które wydłużały mi czas na zastanowienie, czy rzeczywiście chcę jakiś grzech popełnić. Dzisiejsza Ewangelia jest więc dla nas zaproszeniem, by jeszcze bardziej wsłuchać się w poruszenia serca i zdarzenia zewnętrzne, które nie zawsze są „nadzwyczajnym splotem wydarzeń”, lecz głosem Boga nakierowującym, w którą stronę uczynić kolejne kroki…

Modlitwa:
Panie, zachęcaj mnie do słuchania Twojego głosu i obserwowania otaczającego mnie świata. Nie chcę przegapić wskazówek, które wysyłasz do mnie, by mnie uchronić od złego. Amen.