Skip to main content

Jezus co chwilę musi konfrontować się z religijnym establishmentem Izraela. Przybywa mu stronników i przeciwników, którzy szukają na Niego „haka”, dlatego praktykowanie postu stało się polem do konfrontacji.

Jezus pragnie pokazać swoim zachowaniem, że zbawienie człowieka pochodzi z wiary, a nie z naśladowania uczynków faryzeuszy.

PrzeczytajŁk 5,33-39

Tweety:
Młode wino należy wlewać do nowych bukłaków
Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego
Mówi: stare jest lepsze.

konfrontacja

Rozważanie:
Nie można połączyć religijności judaistycznej z wiarą w Jezusa, królestwa ziemskiego z królestwem Bożym, niewiary z wiarą, niemocy z mocą Bożą. Jezus wydaje się nie dość religijny dla żydowskich tradycjonalistów. Nie mieści się w ich schematach i oczekiwaniach. Jednym słowem, po prostu rozczarowuje. Także i dziś zwolennicy tradycji religijnych, kiedy nie mają już argumentów mówią do swoich oponentów: „Dobre jest stare”, „Zawsze tak było”.

Modlitwa: Jezu, Twoje działanie zawsze przynosi życie. Wprowadza nowość, jednocześnie usuwając to, co prowadzi do stagnacji i ma posmak śmierci. Ożywiaj i moje życie, wlewaj w nie Swojego Ducha. Niech On sprawia, że moja wiara nie będzie liczona ilością, ale jakością. Amen.

Więcej na dziś:
1 Kor 4,1-5
Ps 37,3-4.5-6.27-28ab.39-40