Skip to main content

Ogród skropiony krwawym potem Pana Jezusa, który modlił się tu przed męką.

Położenie i mapa:
Getsemani leży u stóp Góry Oliwnej, za murami starej Jerozolimy, w Dolinie Cedronu. Ogród zwany jest Ogrójcem czy Oliwnym, nawa Getsemani oznacza „tłocznia oliwek” (tłocznia prawdopodobnie znajdowała się w ogrodzie). Do dziś znajdują się tam liczne drzewa oliwne. Włoscy badacze wykazali, że niektóre spośród tych drzew są prawdopodobnie najstarszymi znanymi drzewami liściastymi. Datowany wiek niektórych to ponad 1100 lat. Wiadomo, że drzewa oliwne po ścięciu odrastają z korzeni, więc możliwe, że pamiętają pocałunek Judasza. Józef Flawiusz przekazał, że rzymscy żołnierze w roku 70 wycięli wszystkie drzewa w okolicy Jerozolimy.

oliwny

Obecnie w ogrodzie znajduje się Bazylika Agonii, którą opiekują się franciszkanie, Grota Pojmania, a obok niej podziemny kościółek, upamiętniający miejsce wniebowzięcia Maryi.

Znaczenie:
Miejsce to było często odwiedzane przez Jezusa i apostołów. Możliwe, że należało do któregoś z Jego uczniów. Do Getsemani Pan Jezus Jezus udał się z uczniami z Wieczernika, by tam modlić się przed męką (por. J 18,1nn). Tu został zdradzony przez Judasza i pojmany (Łk 22, 47).

W ikonografii znany jest obraz Tłoczni Mistycznej – Chrystus przygnieciony narzędziami męki wyciska sok z winogron. Wskazuje to na nierozdzielność tej męki i Eucharystii.
Syn Boży wytacza własną krew dla zbawienia świata. Tu wszystko się zaczęło – gorącą, przepełnioną trwogą modlitwą, wyciskającą z Boskiego Mistrza krwawy pot (Łk 22,44).

Według wczesnej tradycji, w ogrodzie znajduje się grota, w której zasnęła i z której została wzięta do nieba Maryja.

Najważniejsze wydarzenia:
Modlitwa Pana Jezusa przed męką i pojmanie; wniebowzięcie Maryi.

Zdjęcia:

_ _ _
Dawid Gospodarek – sekretarz redakcji miesięcznika „List” i redaktor „Biblia krok po kroku”.