Skip to main content

Wraz z przyjściem Jezusa zaczyna się kompletnie nowa era. Jezus szanuje tradycję, ale to z czym do nas przychodzi jest rzeczywiście nowe. Jego ewangelia jest wciąż nowa i aktualna.

Przeczytaj: Mk 2,18-22

Tweety:
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania.
Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków.
Młode wino należy wlewać do nowych bukłaków.

18stycznia2016

Rozważanie:
Jezus nie zobowiązuje uczniów do przestrzegania tradycji religijnych wytworzonych obok Pisma. Jezus uczy i prowadzi swoich uczniów zgodnie z pierwotnym znaczeniem Tory. Jezus jest panem młodym, a ludzie wierzący w Niego i Jego uczniowie oblubienicą. Nie muszą pościć tak często jak faryzeusze i uczniowie Jana, mają naśladować Jezusa.

Nie jest łatwo porzucić stare schematy, wiążą nas one często równie silnie jak nałogi. Lecz ich działanie jest zwodnicze  – wpędzają nas w iluzję pustej religijności pozbawionej wiary.

Potrzebujemy wtedy mocy Ducha Jezusa. On ma moc dać nam nowe życie.

Duch Jezusa, jaki może nas oczyścić jest doskonały i nowoczesny. Jest perfekcyjny w swej trafności, to doskonały przyjaciel – towarzysz drogi i ideał nie z tej ziemi. Jest niezachwiany, znajdujący zawsze rozwiązanie, napełniajacy nadzieją i miłością, jest Duchem przynoszącym pokój – On jest zawsze świeży i dynamiczny. Przyjąć Go to stać się „nowym bukłakiem” z nowym Duchem.

Modlitwa:
Twoje Słowo Panie jest zawsze nowością. Wciąż mnie zdumiewa i zaskakuje. Wiara jest przecież czymś więcej niż tradycja, zwyczaje, rytuały. Tchnij we mnie nowe życie, wlej nowe wino Twojej miłości w moje serce. Amen.