Skip to main content

Niektóre rzeczy po prostu nie pasują. Nie warto drzeć na łaty ubrania, które jest nowe, ani młodego wina wlewać do starych bukłaków, ponieważ narazilibyśmy się na niepotrzebne koszty. Identycznie jest w życiu duchowym. Pewne połączenia po prostu mijają się z celem.

Przeczytaj: Łk 5,33-39

Tweety:

Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi

zd

Rozważanie:

Byłem na weselach, które z powodu niedawnej śmierci jednego z rodziców pary młodej, przerodziły się w stypy. Był tam bardzo trudny do zniesienia klimat. Chociaż wszyscy chcieli dzielić z młodą parą radość dnia zaślubin, „czuć było w powietrzu”, że to „nie wypada”.

To doświadczenie pozwoliło mi lepiej zrozumieć Ewangelię Łk 5,33-39, która opowiada o Jezusie tłumaczącym, że post ma swoje miejsce i czas. Gdy zostanie źle zastosowany, po pierwsze doprowadzi do frustracji, a po drugie, nie przyniesie żadnych owoców.

Korzystając z mądrości tej Ewangelii prześledźmy nasze życie duchowe. Czy nie ma w nim rzeczy, które robimy „na siłę”?

Bardzo rzadko Bóg wymaga od nas irracjonalnych decyzji. Po to Stwórca dał nam intelekt, byśmy w ramach niego odnajdowali najlepsze rozwiązania. Nie bądźmy więc ślepo zapatrzeni w praktyki religijne, tylko „wykonujmy je z głową”. Gdy do tego dojdzie, na pewno nie narazimy się na „szybkie duchowe wypalenie”. W końcu życie mówi samo za siebie. Najszybciej z wiary rezygnują ci, którzy źle do niej podchodzili.

Nie bez powodu funkcjonuje w naszym języku powiedzenie: „Był mistyk, lecz wystygł. Wynikł cynik”.

Modlitwa:

Panie, daj mi „zdrową duchowość”. Powierzam Tobie wszystkie moje „dziwactwa”, byś je oczyszczał i sprawiał, by moja modlitwa i postawa bardziej Ci się podobała. Amen.