Skip to main content

Wybór Macieja na apostoła to doskonała szkoła, jak żyć w codzienności wiarą w moc Ducha Świętego. Grupa ponad stu osób wie, że to nie miejsce i czas na niekończące się dyskusje, debaty i wybory. Oni wiedzą, że wybór nie jest w ich rękach, lecz we wskazaniu przez Ducha. Są mu maksymalnie posłuszni, bo wierzą w Jego mądrość.

To co się dzieje podczas wyboru Macieja, to obraz Kościoła, który jest wspólnotą proszącą o Ducha i chce być mu posłuszny. Tak bardzo bym chciał, by każdej decyzji w Kościele towarzyszyła modlitwa o rozeznanie. Tylko wtedy rzeczywiście będziemy pełnić wolę Ojca.

Przeczytaj: Dz 1,15-17.20-26

Tweety:

Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś,
by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie.
I dali im losy, a los padł na Macieja.

Dzisiaj - 14 maja 2015

Rozważanie:

Wymagania jakie ma Jedenastu wobec nowego apostoła są niezwykle proste: ma być tym, który znał Jezusa osobiście i wierzy w Jego zmartwychwstanie. Kryteria wydają się niezwykle banalne i chyba każdy z nas uzupełnił by je swoją listą niezbędnych kompetencji.

Jednak wymagania apostołów są słuszne – głosić Jezusa może tylko ten kto ma osobiste doświadczenie Jezusa w swoim życiu – nie zna Go z opowieści, książek czy legend. I jest świadkiem zmartwychwstania – czyli że doświadczył że Jezus żyje i pokonuje grzech i śmierć. Bez tego nie ma szans, by iść i głosić Ewangelię innym – także po dwóch tysiącach lat.

Wiec zanim wyruszysz zdobywać serca innych dla Jezusa, przyłóż kryteria Macieja do siebie. Tylko wtedy gdy je spełnisz, będziesz świadkiem pełniącym wolę Boga – w innym przypadku staniesz się ideologiem.

Modlitwa:

Panie, wyciągam dziś ręce po dar Ducha Świętego – niech on będzie tym, do którego będę mógł wołać: wskaż! W każdej sytuacji mojego życia, przy każdej dezycji, postaniowieniu, chcę wołać do Ducha: wskaż! Niech pokazuje mi On też Twoją obecność w mojej codzienności! Duchu Święty proszę Cię dziś: wskaż – wskaż mi na Jezusa. Amen.