Skip to main content

Ewangelia wg św. Jana 6,52-59 jest bardzo „naturalistyczna”. Gdy się ją przeczyta z uwagą i wyobrazi wszystko to, co powiedział Jezus, nie sposób się nie obruszyć.

Przeczytaj: J 6,52-59

Tweety:
Jak On może nam dać swoje ciało do spożycia?

Rozważanie:

Wczytując się w oryginalny tekst grecki, od razu dostrzegamy, że Jezusowi nie chodziło o jakieś „symboliczne ciało”. Mówiąc, że jeśli „nie będziemy spożywali Jego Ciała to nie będziemy mieli życia w sobie”, miał na myśli to, co pokrywa ludzkie kości (po grecku sarx). Oznacza to substancję materialną, będącą przeciwieństwem niematerialnego ducha. Chrystusowi nie chodziło bowiem o spożycie ładnego, białego, Przeistoczonego Komunikanta, lecz o ludzkie mięso. Zmienia to postać rzeczy, prawda?

cialoikrew

 

Wynika z tego, że wypowiedziana „eucharystyczna katecheza” była naprawdę czymś przełomowym. Nie odczytujmy jej w „wyłagodzonej formie”, tylko przyjmijmy cały ładunek wypowiedzianych przez Jezusa słów. Dodatkowo weźmy pod uwagę, że współcześni Jezusowi ludzie (wychowani w wierze Starego Testamentu) uznawali, że krew jest nośnikiem życia. Musieli więc mieć jeszcze większe opory niż my. Ich wyobraźnia nie łączyła Ciała i Krwi Pańskiej ze srebrnym, czystym kielichem, w którym ksiądz odprawia Mszę świętą. Oni bardzo dosłownie rozumieli wypowiadane przez Chrystusa słowa.

Warto zatem na chwilę zrezygnować z naszych „estetycznych, eucharystycznych wyobrażeń” i podobnie jak tamci słuchacze Jezusa, przemyśleć zaproszenie Zbawiciela do spożywania Jego Ciała i Krwi. Może dzięki temu „nowemu odsłuchaniu” tego fragmentu, na nowo docenimy prawdę, że człowieczeństwo Jezusa jest dla wierzących „pokarmem”?

Gdy to zrozumiemy, dojdzie do nas, że życie wieczne jest „na wyciągnięcie ręki” tylko i wyłącznie dzięki temu, że Chrystus tak radykalnie chciał się dla nas ofiarować.

Jedyne co nam więc pozostaje, to dziękować…

Modlitwa:

Chryste, dziękuję za Twoje Ciało i Twoją Krew. Doceniam, że dajesz mi całego siebie w każdej Mszy świętej. Błogosław wszystkim katolikom, by każdą Eucharystię przeżywali jako najpiękniejsze spotkanie z Tobą. Amen.