Skip to main content

Ewangelia J 8,51-59 obfituje w treści, które „zaglądają poza grobową deskę”. Czytamy w niej, że Żydowscy rozmówcy Jezusa, nie wierzyli w nieśmiertelność ludzkiej duszy.

Przeczytaj: J 8,51-59

Tweety:
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki

Rozważanie:
Dali temu wyraz, poprzez uparte trwanie przy zdaniu, że Abraham i prorocy nie żyją. Nie dopuścili do swojego myślenia faktu, że ktoś, kto nie jest widziany ich fizycznymi oczyma, może żyć i mieć się bardzo dobrze. W skrócie, pokazali swoją niewiarę w możliwość zmartwychwstania oraz w świętych obcowanie. Co na to Jezus? Powołuje się na Boga Ojca, który potwierdza Jego stanowisko. Co prawda, dla Żydów nie był to żaden argument, ale dla nas wierzących, jest kolejnym potwierdzeniem tego, że zachowywanie nauki Jezusa jest dobrą inwestycją w przyszłość.

Dzisiaj - 26 marca 2015

Skoro mamy do dyspozycji wiedzę, która nas uchroni od śmierci, nie warto poświęcać czasu na cokolwiek innego, co prędzej czy później dobiegnie kresu. Może z dzisiejszej perspektywy wydaje się to ryzykiem, ale jak widać po radości Abrahama, w wieczności niezwykle zaowocuje. Należałoby się wiec zastanowić, co oznacza to „zachowywanie nauki”. W języku oryginalnym znajdziemy słowo terese, które tłumaczy się jako „strzec będzie”, „pilnować” albo „przestrzegać”. Te znaczenia pokazują, że na pewno Jezusowi chodzi o to, byśmy traktowali każde wypowiedziane przez Niego słowo, jako coś bardzo wartościowego.

Jego mądrość ma być dla nas największym skarbem, który nie może zostać „rozmieniony na drobne”. Gdy to rozważam, od razu przypomina mi się Psalm 56, gdzie psalmista wyraża radość z tego, że Bóg obserwuje wszystkie jego trudy: „Ty zapisałeś moje życie tułacze; przechowałeś Ty łzy moje w swoim bukłaku”. Mamy brać przykład z takiej troskliwości Boga i podobnie jak On nasze trudy, zbierać do szkatuły każde Słowo Objawienia wypowiedzianego przez Jezusa.

Modlitwa:
Panie, wzbudź we mnie szacunek do Twojego Słowa. Pragnę czerpać pełnymi garściami z mądrości, którą zostawiłeś dla mnie w Piśmie Świętym. Amen