Skip to main content

Ewangelię Mt 6,7-15 można nazwać „krótkim, ale skutecznym poradnikiem modlitwy”. Wyczytujemy w niej, co jest istotą modlitwy.

Przeczytaj: Mt 6,7-15

Tweety:
wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Rozważanie:
Chrześcijanie, zanim „złożą ręce”, muszą pamiętać, że modlitwa nie jest zwykłą pogadanką. Nie chodzi w niej o jak najsprawniejsze przedstawienie swoich próśb. Chrześcijaństwo tym różni się od większości religii, że nie polega na przekonywaniu Boga do tego, że nasze intencje są naprawdę ważne i warto się nimi zainteresować. Modlitwa jest bowiem przestrzenią kontaktu z Wszechmogącym Bogiem, który wie, czego nam potrzeba. Nie można więc opracowywać ciągle nowych, „bardziej skutecznych” wiązanek modlitewnych.

modlitwaPańska

Trzeba nam spojrzeć na modlitwę jak na uczciwą rozmowę z Kimś, komu na nas zależy. To jest punkt wyjścia. Gdy to zrozumiemy, będziemy mogli pójść dalej. Wtedy otworzy się przed nami ogromny „skarbiec duchowej wiedzy”, który znajdziemy w Modlitwie Pańskiej, czyli „Ojcze Nasz”.

W tej podyktowanej przez samego Jezusa „regułce”, znajdziemy „spis treści” tego, na czym polega duchowe spojrzenie na świat. Chodzi w nim o ustawienie Boga w centrum naszego życia. Mamy święcić Jego imię, pragnąć przyjścia Jego królestwa oraz realizacji Jego woli (zarówno w życiu doczesnym jak i w wieczności). Gdy te założenia zrealizują się w naszym życiu, Bóg na pewno „mocniej nadstawi ucha” na kolejne prośby, czyli zagwarantuje nam „powszedni chleb”, da nam łaskę przebaczenia (jeśli sami przebaczymy winowajcom) oraz będzie nas chronił od złego.

Jak widzimy, sednem modlitwy jest zmiana przeżywania całego naszego życia. Nie chodzi tylko o to, by jak najwięcej z niej zyskać. Modlitwa nie jest sposobem na „ustawienie się” w doczesności, lecz sposobem nawiązania relacji z Bogiem, skracaniem dystansu…

Modlitwa:
Chryste, proszę o łaskę modlitwy. Pragnę Ciebie poprzez nią coraz lepiej poznawać i kochać. Daj mi odwagę, potrzebną do złamania schematów. Nie chcę tylko Ciebie prosić, lecz przede wszystkim być coraz bliżej Ciebie. Amen.