Skip to main content

Ten kto grzeszy, czyni zło dlatego, że nie poznał Ojca. To nieznajomość lub fałszywy obraz Boga są podstawą każdego grzechu. Dlatego tak bardzo jest nam potrzebny Duch Prawdy.

Przeczytaj – J 15,26-16,4a

Tweety:

Przyjdzie Pocieszyciel

Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi

to wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze

dzisiaj_2605

Filip Neri – patron dzisiejszego dnia doświadczył na modlitwie spotkania z Chrystusem, które – jak to zawsze bywa przy spotkaniu z Jezusem  –  kompletnie przewróciło do góry nogami jego życie. Był  prostoty, otwarty i słyną z niekonwencjonalnych metod ewangelizacji. Najczęściej jednak jest pamiętany w Kościele, jako uśmiechnięty święty, człowiek radości. Ta radość jest skutkiem doświadczenia Bożej obecności. Tej radości potrzebujemy i w naszym życiu.

Rozważanie:

Ten kto grzeszy, czyni zło dlatego, że nie poznał Ojca. To nieznajomość lub fałszywy obraz Boga są podstawą każdego grzechu. Dlatego tak bardzo jest nam potrzebny Duch Prawdy. Duch, który swoim światłem rozjaśni wszystkie fałszywe obrazy Ojca. Gdy rozpoznajemy Boga, automatycznie zaczynamy dostrzegać Jego obecność w innych ludziach.

Duch Święty jest dla nas konieczny, byśmy nie ześlizgnęli się na manowce życia podążając za własną, autorską wizją Boga.

Zamroczenie prześladowców polegało właśnie na tym: nieznajomość Boga – Jego chory obraz – sprawiły, że mogli zabijać innych, uważając, że oddają przez to chwałę Bogu. Bo każde zło, bierze swój początek z niepoznania Boga Ojca. Dlatego każda pokusa – tak samo jak w rajskim ogrodzie – ma swoje źródło w podważeniu prawdy o tym kim jest Bóg.

Modlitwa:

Jezu, ty najpiękniej pokazujesz mi Ojca. Oczyszczaj moje serce z fałszywych obrazów Boga. Nie pozwól by w moim sercu rodził się grzech, sprawiający że będę odrzucał i sądził braci. Że będę wydawał wyroki, które są zakamuflowane w racje społeczne, polityczne czy narodowe. Chcę poznać prawdę o Bogu, posyłaj mi dziś swojego Ducha, by rozjaśniał każdą moją ciemność. Amen.