Skip to main content

Forteca Heroda Wielkiego, która powstała w celu ochrony wschodnich terenów królestwa żydowskiego. To w Macheroncie stracono Jana Chrzciciela. 

Położenie i mapa: Macheront (łac. Machaerus)  był twierdzą zbudowaną ok. 90 r. p.n.e. przez Aleksandra Janaja na terenie Jordanii, parę kilometrów na wschód od Morza Martwego.

Krótko o historii:

Prawdopodobnie ok. trzy dekady później zburzył ją Pompejusz, a odbudował Herod Wielki. Jak opisuje Józef Flawiusz, Herod „otoczył znaczną przestrzeń murami i wieżami i zbudował tam miasto, z którego droga biegła na sam grzbiet góry. Nadto umocnił murem szczyt na samej górze i na rogach wzniósł wieże, z których każda sięgała wysokości sześćdziesięciu łokci. W środku tej obwarowanej przestrzeni zbudował pałac z obszernymi i wspaniałymi pomieszczeniami.

W miejscach, które były do tego najodpowiedniejsze, postawił liczne cysterny, dla zbierania wody, aby zawsze mieć jej sporo w zapasie. I jakby współzawodnicząc z naturą, sam pragnął jeszcze przewyższyć stworzoną przez nią obronność tego miejsca sztucznymi umocnieniami. Nadto twierdzę zaopatrzył w dużą ilość pocisków i machin i zadbał o przygotowanie wszystkiego, co by pozwoliło mieszkańcom stawić czoło nawet najdłuższemu oblężeniu”.

macheront

Znaczenie:
Twierdza powstała, by chronić wschodnie tereny żydowskiego królestwa. W połowie I wieku została przejęta przez Rzymian. Żydzi odbili ją w roku 66. Parę lat później zostali zmuszeni do poddania jej znów Rzymianom, którzy zrównali warownię z ziemią.

Najważniejsze wydarzenia:
Według Józefa Flawiusza, to właśnie tu miało miejsce stracenie Jana Chrzciciela.

Zobacz także: Pustynny prorok

Zdjęcia:

_ _ _
Dawid Gospodarek – sekretarz redakcji miesięcznika „List” i redaktor „Biblia krok po kroku”.