[do_widget "Tekst" title=false] [do_widget "Kategorie" title=false] [do_widget "Szukaj" title=false] [do_widget "Kalendarz" title=false]

Doskonałe wyposażenie

0
0Pan odliczył ludziom dni i wyznaczył czas odpowiedni. Dał im wolną wolę, język i oczy, uszy i serce zdolne do myślenia. Napełnił ich wiedzą i rozumem, o złu i dobru ich pouczył. (Syr 17,2a.5-6)

Czy zastanawiamy się, jak wielka wdzięczność należy się Panu Bogu za to, że nas stworzył? Czy umiemy docenić skarb, jakim jesteśmy? Czy widzimy wartość swego życia i istnienia? Czy dostrzegamy piękno i dobro, jakie się w nas kryje?

Pan

A może jest inaczej: Widzimy w sobie tylko wady, braki, niepowodzenia? Mamy pretensje do Boga, że nas powołał do życia, albo przynajmniej długą listę reklamacji (nie taki kształt nosa, nie taki charakter, brak takich a takich zdolności i tak dalej, w nieskończoność)?

Jeśli to drugie, to od dzisiaj zmieńmy sposób myślenia o sobie. Zacznijmy siebie doceniać i podziwiać, tak jak chce Biblia. Psalm 139,14 mówi: „Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie, godne podziwu są Twoje dzieła”. A Księga Syracha konkretyzuje: Bóg przewidział dla nas odpowiednią, najlepszą dla nas długość życia na ziemi (w. 2a). Otrzymaliśmy od Niego wolną wolę, dzięki której możemy uczyć się odpowiedzialności za siebie i innych oraz podejmowania dobrych wyborów; oczy, uszy i pozostałe zmysły; język, czyli dar mowy umożliwiający porozumiewanie się z innymi i nawiązywanie relacji; serce zdolne do miłowania i rozumienia (w. 5). Bóg dał nam sprawny umysł — siedlisko mądrości, wiedzy, pamięci i inteligencji; a na koniec dał nam zdolność rozpoznawania dobra i zła, czyli zasad moralnych pozwalających samemu żyć szczęśliwie i nie krzywdzić innych (w. 6). Czyż to wszystko nie są cudowne dary Boże? Czyż nie jesteśmy dla Boga cenni i wartościowi, skoro tak w nas „zainwestował”? Pozostaje tylko korzystać i dziękować.

Ps. Jedną z ulubionych książek mojego dzieciństwa było „Trzynaste piórko Eufemii” Macieja Wojtyszki. Jej bohaterowie wędrowali, nucąc następującą piosenkę:

„Wszędzie dobrze, gdzie jesteśmy, bo to właśnie my,
Bez nas byłoby nam smutno i w ogóle wstyd.
Bo dopóki jesteś sobą, lepiej ci niż bez,
Ważną jesteś wszak osobą, gdyś w ogóle jest!”

Czysto biblijna treść, forma literacka przystępna dla każdego 🙂

Zastanów się:

1. Czy szczerze i uczciwie kochasz i doceniasz siebie i swoje istnienie?

2. Czy dziękujesz Bogu za to, że cię stworzył i jak cię stworzył?

3. Czy pomagasz innym dostrzegać ich zalety i wartość; czy uczysz ich akceptować samych siebie?

Leave a reply

Copyrights TwojaBiblia.pl 2014 

Created by agencja kręci się!

KontaktPolityka prywatnościRegulamin
Facebook | TwitterGoogle +Pinterest