[do_widget "Tekst" title=false] [do_widget "Kategorie" title=false] [do_widget "Szukaj" title=false] [do_widget "Kalendarz" title=false]

Fałszywe ubóstwo

0
1Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim? J 12,5

Święty Franciszek żądał od swoich braci, franciszkanów, bezwzględnego ubóstwa — tak surowego, że według naszych dzisiejszych standardów zakrawa to na problemy psychicznie — ale jednocześnie napisał do nich zachowany do dzisiaj list, w którym żąda, żeby to, co służy do kultu Bożego (wyposażenie świątyń i przedmioty liturgiczne) było w u franciszkanów możliwie jak najpiękniejsze i najbogatsze. Ludzie Kościoła mieli być ubodzy, natomiast wyposażenie służące bezpośrednio oddawaniu Bogu chwały — bogate. A nie odwrotnie.

czemu

Czy w pojawiających się wezwaniach, żeby unikać bogatych ofiar na rzecz kultu Bożego, a kosztowne przedmioty liturgiczne zastępować tanimi i zwyczajnymi, nie pobrzmiewa czasami fałszywa troska Judasza? Na jego pytanie, czy nie lepiej pieniądze rozdać ubogim, Jezus odpowiedział: „Zostaw ją… ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie”. W ten sposób stanął w obronie kobiety, która niewyobrażalny majątek „bezproduktywnie zmarnowała”, oblewając nim Jezusa. „Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano” — ujawnia święty Jan Ewangelista prawdę o Judaszu. Wielu teologów uważa, że to właśnie wskutek tego konfliktu zdradził on później Mistrza za mizerną kwotę 30 srebrników.

Jeśli oddawanie chwały Bogu i miłosierdzie wobec ubogich stoją dla nas w konflikcie, to znaczy, że coś dzieje się nie tak z naszą wiarą. Jeśli jest ona zdrowa i dojrzała, wystarczy nam środków i na jedno, i na drugie.

Zastanów się:

1. Czy nie szkoda ci ofiarowywać swoich pieniędzy na cele liturgiczne?

2. Czy masz przemyślany roztropny system rozdawania jałmużn dla ubogich?

3. Czy nie krytykujesz szczodrych ludzi, którzy fundują przedmioty kultu Bożego i wyposażenie kościołów?

Leave a reply

Copyrights TwojaBiblia.pl 2014 

Created by agencja kręci się!

KontaktPolityka prywatnościRegulamin
Facebook | TwitterGoogle +Pinterest